Bílý dům zakázal používat TikTok federálním agenturám. Jejich zaměstnanci musejí čínskou aplikaci z firemních zařízeních odinstalovat do jednoho měsíce. Čína zuří a obviňuje USA z neférové hospodářské soutěže. Některé americké státní úřady zakázaly TikTok již loni, píše BBC News.
Federální agentury dostaly od Bílého domu 30 dní k zajištění odstranění čínské aplikace TikTok u svých zaměstnanců z firemních zařízeních. Některé státní úřady USA, včetně Bílého domu, ministerstva obrany či vnitřní bezpečnosti, se k tomu uchýlily již loni.
Čína obviňuje USA ze zneužití státní moci k potlačení zahraničních firem. „Rozhodně se stavíme proti těmto špatným krokům,“ cituje BBC mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning, která hovořila s novináři během úterního brífinku.
China hits out as US bans TikTok on federal devices https://t.co/d9uUX6SVPR
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 28, 2023
„Vláda USA by měla respektovat principy tržní ekonomiky a spravedlivé hospodářské soutěže,“ pokračovala Ning, „přestat potlačovat zahraniční společnosti a poskytovat jim otevřené, spravedlivé a nediskriminační prostředí.“
A dotázala se: „Jak nejistá sama sebou si může světová supervelmoc jako USA být, když se bojí takto oblíbené aplikace u mladých lidí?“ Západní vlády se obávají, že TikTok spolupracuje s čínskou vládou.
TikTok opouští západní svět
Čínská firma vlastnící TikTok ByteDance to opakovaně popírá. Loni však přiznala, že data západních uživatelů ukládá na servery v Číně, kde k nim mají přístup tamní zaměstnanci. A také prasklo, že špehovala novináře.
TikTok zakázaly desítky amerických škol. Debaty okolo bezpečnosti uživatelského soukromí a kybernetické bezpečnosti se bleskově rozšířily mezi poslance až v Británii a Nizozemsku.
Aplikaci ve firemních telefonech zakázala unijnímu personálu Evropská komise a zákaz na státní úrovni oznámila i Kanada. Australská vláda uvedla, že zatím od tajných služeb nedostala doporučení následovat v těchto krocích USA, EU a Kanadu.
Očekává se, že republikánská většina v nadcházejících měsících přijde s legislativou, která udělí americkému prezidentovi Joe Bidenovi pravomoc zakázat čínskou aplikaci na národní úrovni. Mluvčí TikToku už přiznal obavy z cenzury hlasů milionů Američanů.