Významný profesor z několika islámských univerzit skončil v cele smrti. V Saúdské Arábii k tomu totiž bohatě stačí, když vzdělaný člověk použije sociální sítě. Tamní justice jej obvinila z šíření zpráv nepřátelských vůči království. Akademik se podle soudních dokumentů přiznal k užívání WhatsAppu, píší Firstpost a The Guardian.
Trest smrti se obvykle uděluje za sériové vraždy, v některých koutech světa i za krádeže. V Saúdské Arábii však stačí, když používáte třeba WhatsApp. Právě kvůli sociálním sítím skončil v cele smrti profesor Awad Al-Qarni (63 let).
Al-Qarni je popisován jako důležitý intelektuální akademik. Působil na dvou univerzitách, a sice na prestižní islámské univerzitě imáma Mohammada Ibn Sauda a King Khalid University.
Saudi Arabian academic on death row for using Twitter and WhatsApp https://t.co/TQTtj4EVgh
— The Guardian (@guardian) January 15, 2023
Napsal několik knih o islámském právním systému, přičemž se věnoval školení v neurolingvinistickém programování, píše indický web Firstpost. A nesouhlasil s vládou korunního prince Muhammada bin Salmána.
Profesora zadržely bezpečnostní složky v roce 2017 během represe vůči odpůrcům vlády Saúdské Arábie a tamní justice jej odsoudila k trestu smrti za šíření zpráv nepřátelských vůči království. Do soudních dokumentů nahlédl list The Guardian.
Investování do sociálních sítí jako image
Podle redakce čelí Al-Qarni obvinění z užívání sociálních sítí, jako je Facebook, Twitter a Telegram. Deník prozradil, že Al-Qarni se přiznal k tomu, že má na Twitteru účet pod jménem @awadalqarni a že jej použil k vyjádření názorů. Sledují ho dva miliony lidí.
Soudní dokumenty také prozradily, že se zadržený přiznal ke konverzaci na WhatsAppu a chvále Muslimského bratrstva, hnutí požadujícího návrat ke kořenům islámu s cílem sjednotit islámská etnika do Organizace islámských národů.
Nejde o jediný případ tvrdého trestu za užívání sociálních sítí v Saúdské Arábii. Minulý rok byla doktorandka z Leedsu a matka dvou dětí Salma al-Shehab odsouzena ke 34 letům vězení, sledovala totiž disidenty a retweetovala jejich příspěvky.
Další žena, Noura al-Qahtani, byla poslána do vězení na 45 let za používání Twitteru. Paradoxní vzhledem k těmto případům však je, že druhým největším investorem Twitteru po Elonu Muskovi je saúdskoarabský princ Alwaleed bin Talal.
„Království se snaží vytvořit mezinárodní image investic do technologií, moderní infrastruktury, sportu a zábavy,“ řekl vedoucí advokát pro Blízký východ a severní Afriku Jeed Basyouni. „Ale současně je to neslučitelné s tím, co ve skutečnosti vidíme.“