Vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska chce poskytovat mobilní připojení do běžných telefonů z vesmíru. Příští rok umožní odesílání SMS zpráv a v roce následujícím i telefonní hovory. Musk už v té době hodlá využívat větší a výkonnější satelity. Informují o tom The Verge a Engadget.
Podnikatel Elon Musk chce se svou flotilou satelitů globálně poskytovat služby mobilního operátora. Jeho společnost SpaceX oznámila chystanou službu Direct to Call, která poskytne mobilní připojení z kosmu.
Služba bude volně dostupná pro stávající běžné LTE telefony. V roce 2024 umožní odesílání textových zpráv, v roce 2025 už bude možné s její pomocí i telefonovat a využívat datové přenosy, upozornil web The Verge.
New Starlink page launched to promote cellular service coming in 2024 https://t.co/G8278qSDze
— The Verge (@verge) October 15, 2023
„Direct to Cell bude fungovat se stávajícími LTE telefony všude tam, kde uvidíte oblohu. Nebudou vyžadovány žádné hardwarové či firmwarové změny či speciální aplikace, což poskytne bezproblémový přístup k hovorům, zprávám a datům,“ uvádí SpaceX.
Mobilní signál z vesmíru poskytne určité výhody. Když se například budete potýkat s častými výpadky signálu, můžete se napojit na satelitní konstelaci Starlink. Musk však ještě vyhráno nemá. Nejprve musí svou stávající flotilu družic posílit.
Musk není první
Na oběžnou dráhu se chystá podle serveru Engadget vypustit výkonnější satelity V2. Jedná se o větší družice vyžadující k vynesení do vesmíru prostornější nosnou raketu Starship. První start však nedopadl podle očekávání.
Zpoždění při přípravě nosné rakety tedy může ohrozit i včasné uvedení služby Direct to Cell. SpaceX má ale největší ambice k tomu stát se „kosmickým operátorem“. K dnešnímu dni provozuje na oběžné dráze přes pět tisíc satelitů.
Zemi přitom obíhají v ideální výšce 550 kilometrů. Mobilní signál chytaný z vesmíru ale není ničím novým. Loni obdržel tuto funkci iPhone 14, který chytá signál satelitů společnosti Globalstar. Na oběžné dráze jich ve výšce 1 400 kilometrů provozuje 48.
Tato služba je však omezena pouze na textové zprávy a pro nouzové účely. Slouží ale spíše jako funkce SOS. Na svém kontě již skutečně má několik zachráněných životů. Uživatelé musí v případě nouze použít k chytání signálu speciální aplikaci.