Společnost X nedávno zablokovala odkazy na Signal.me, tedy na důležitou součást aplikace Signal pro bezpečnou komunikaci. Tento krok vyvolal obavy zejména mezi federálními zaměstnanci, kteří Signal využívají k důvěrnému sdílení citlivých informací. Kdokoli se nyní pokusí vložit odkaz na Signal do přímých zpráv, tweetů nebo dokonce do profilu, narazí na chybová hlášení o spamu či škodlivé aktivitě. Otázkou zůstává, proč se právě odkazy na Signal staly terčem podobného opatření.
Podle blogu Disruptionist, který situaci zmapoval jako první, se blokování týká pouze odkazů Signal.me. Jiné podobné platformy, například Telegram, zatím žádná omezení nepostihla. Tento selektivní přístup vzbuzuje další pochybnosti. Naznačuje totiž, že zásah mohly vyvolat konkrétní obavy ze strany platformy X nebo jejích provozovatelů.
Americké federální úřady a role aplikace Signal
Celý problém se navíc objevil ve chvíli, kdy se uvnitř amerických federálních agentur odehrávají podstatné změny. V rámci Muskova „Oddělení pro efektivitu státní správy (DOGE)“ se totiž snižují rozpočty. To již vedlo k propuštění téměř 10 000 pracovníků. Mnozí z nich se proto ještě více spoléhají na šifrovanou komunikaci přes Signal, který jim zaručuje end-to-end ochranu zpráv.
Služba zasílání zpráv se v posledních týdnech stala obzvláště důležitou jako nástroj pro federální whistleblowery, kteří mohou tisku oznamovat činnost DOGE.
X is blocking links to Signal, a secure messaging platform used by federal workers https://t.co/vBeyZj9wTb
— TechCrunch (@TechCrunch) February 17, 2025
Technické potíže a uživatelské obavy
Uživatelé, kteří se pokoušejí sdílet odkazy na Signal.me, často narazí na hlášky typu „Něco se pokazilo, ale nezoufejte – zkusíme to ještě jednou“ nebo „Tento požadavek vypadá, že by mohl být automatizovaný. Abychom ochránili naše uživatele před spamem a dalšími škodlivými aktivitami, nemůžeme tuto akci nyní dokončit. Zkuste to prosím později.“ Podobné chybové zprávy se objevují také ve chvíli, kdy si uživatelé chtějí do svého profilu vložit odkaz na Signal. Systém jej pak vyhodnotí jako „možný malware“.
Zajímavé je, že pokud uživatelé takový odkaz sdíleli dříve, zůstává v příspěvku viditelný, ale kliknout na něj nelze. Alternativním řešením je uvádět v příspěvcích jen uživatelské jméno k aplikaci Signal, aby bylo možné se spojit bez přímého prokliku.
Platforma X již dříve blokovala odkazy na konkurenční služby, jako je Facebook, Instagram či Substack, ale Signal přímým konkurentem není – jedná se spíše o vysoce zabezpečenou komunikační aplikaci. Proto se objevují dohady, jestli blokace nesouvisí s možnou snahou omezit šíření citlivých vládních informací či diskurz, který by mohl být pro X nebo jeho majitele nechtěný.
Co bude dál?
Situace se i nadále vyvíjí. Společnost X zatím veřejně nevysvětlila, proč k blokování odkazů na Signal.me přistoupila. Mezitím roste tlak na rychlou nápravu – oznamovatelé i federální úředníci nadále potřebují spolehlivý a bezpečný kanál pro komunikaci. V zemi, kde je zajištění soukromí a ochrany dat stále diskutovanějším tématem, je takový krok vnímán jako vážná komplikace.
Zatím nezbývá než sledovat, zda X později neumožní sdílení odkazů na Signal opět obnovit, případně zda samo nenabídne alternativu pro uživatele, kteří se snaží o bezpečné předávání informací. V každém případě tato kauza poukazuje na křehkou rovnováhu mezi svobodou komunikace, ochranou dat a pravidly sociálních sítí, jež mohou mít zásadní dopad na širokou škálu uživatelů.