Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook požaduje, aby se zaměstnanci Apple částečně vrátili do kanceláří. Ti však návrat na pracoviště odmítají. Podle nich firma brání rozmanitosti, pohodlnosti a flexibilitě při práci. Skupina „rebelských“ zaměstnanců Apple Together již mezi ostatní pracovníky rozeslala petici, napsal deník The Guardian a Financial Times.
Skupina zaměstnanců Apple Together mezi personál rozeslala petici, v níž nesouhlasí s požadovaným návratem všech zaměstnanců tři dny v týdnu na pracoviště. Informoval o tom list The Guardian.
Generální ředitel Apple Tim Cook minulý týden uvedl, že zaměstnanci Apple budou muset od září docházet do kanceláří v úterý a ve čtvrtek. Třetí den si určí jednotlivé týmy. Cook se domnívá, že tím udrží flexibilitu, ale současně zachová osobní spolupráci, kterou považuje za důležitou.
Apple workers launch petition over firm’s return-to-office stance https://t.co/jM2fsJvuko
— The Guardian (@guardian) August 22, 2022
Frustrovaní zaměstnanci ovšem nesouhlasí. Podle nich by větší flexibilita podpořila diverzitu společnosti. „Věříme, že Apple by měl podporovat, nikoli zakazovat flexibilní práci s cílem vybudovat rozmanitější a úspěšnější společnost, kde se můžeme cítit pohodlně, když společně myslíme jinak,“ stojí podle deníku Financial Times v petici.
Nová pravidla pro návrat do kanceláří jsou přitom o něco mírnější než předchozí návrhy. V nich se měli zaměstnanci Apple vracet každý týden na pracoviště v úterý, středu a čtvrtek.
Apple opouštějí talenti
Skupina Apple Together hodlá sbírat podpisy nespokojených pracovníků tento týden. Následně je ověří a odešle vedoucím zaměstnancům.
Kvůli této pracovní politice společnost od jara opustila celá řada zaměstnanců, včetně významných talentů.
V květnu z firmy odešel ředitel strojového učení Ian Goodfellow. Zaměstnancům Apple sdělil, že odchází k technologickému gigantovi Google, a to kvůli možnostem větší flexibility. „Pevně věřím, že flexibilita by byla pro můj tým tou nejlepší politikou,“ řekl před odchodem Goodfellow.
Zatímco technologické společnosti jako Twitter a Facebook umožnily svým zaměstnancům pracovat z domova, přičemž minimálně Twitter to dovoluje i po pandemické vlně covidu-19, Apple očekává, že se jeho zaměstnanci dlouhodobě vrátí na pracoviště.
Osobní kontakt při práci vyžaduje také miliardář Elon Musk. V případě převzetí Twitteru by tak zaměstnanci společnosti museli docházet na pracoviště.